עקמת – סקוליוזיס

scolyosis
מה הוא סקוליוזיס?

סקוליוזיס הוא מצב בו עמוד השדרה נוטה ומתעקל באופן לא קונבנציונלי. הצלעות נדחסות בצד הקעור ומפורדות בצד הקמור.
המילה "סקוליוזיס" מוצאה מהמילה היוונית Skol היסטורי, וטופל לראשונה בעזרת מכשירים Twist ע"י היווני היפוקרטס (Hippocrates) במאה ה-4 לספירה.

על פי רב סקוליוזיס היא תופעה שתחילתה במבנההמולד. ישנם מקרים בהם אדם נולד עם נטייה קלה (מס' מעלות קטן) שאינה מחריפה בעתיד הבוגר.עם זאת, במקרים רבים מגיל 10 ועד סוף תהליך ההתבגרות, קיים סיכוי גדול שתתרחש אסקלציה אקוטית. הסקוליוזיס עלול להגיע עד לכ-40 מעלות (דבר הניתן לטיפול ללא ניתוח) ואף מעל ל-40 מעלות (דבר המחייב ניתוח). ככל שהעקמת הראשונית גדולהיותר כך הסיכויים להתפתחות שלה גדלים.

סקוליוזיס מופיע אצל נערות פי 10 מאשר אצל נערים. לכולם יש עיקולים טבעיים של עמוד השדרה, לורדוזה טבעית בחוליות של הגב התחתון ושל החוליות הצוואריות וקיפוזה של חוליות הטוראקליות, אך במצב של סקוליוזיס עמוד השדרה מתעקל בשלושה מימדים: מצד לצד בצורה של C או S מלמעלה למטה, באותו הזמן החלק האחורי של עמוד השדרהעושה רוטציה לכיוון הצד הקעור של ה- S . לא רק שמצב זה גורם לפיתול של הצלעות ולחוסר איזון בין שני הצדדים של הגב ומכך להבדלים בין גובה הכתפיים, המותניים, וללחצים על איברים פנימיים, הדבר מסיט הצידה את מרכז הכובד של הגוף. בצידו האחד של הגב הזווית חדה יותר בעיקול שלה, ותמיד יש קומפנסציה בהמשך עמוד השדרה לכיוון המנוגד (ז"א עיקול משני).

עם הזמן הסקוליוזיס עשוי לגרום לקוצר נשימה, לכאבים בגב, באגן, בברכיים ובצוואר. כמו כן, עלולים להופיע סיבוכים של אברים פנימיים, עקב הלחץ על הלב והריאות.


מהי הסיבה לסקוליוזיס?

* סקוליוזיס ברב המקרים הינו תורשתי.
* סקוליוזיס עלול להתפתח בגיל מבוגר כתוצאה מטראומות פיסיות כמו תאונות.
* מחלות הן הסיבה השלישית.
* הסקוליוזיס הנפוץ ביותר נובע מסיבות איידיופטיות, (סיבות לא ידועות- Idiopathic Scoliosis) והוא מופיע אצל ילדים. כדי להבין מה בכל זאת גורם לעמוד השדרה להתעקל ולהסתובב באופן כזה, ניסו להתחקות אחר התוצאות הסופיות וזאת ע"י דוגמא פשוטה בה מחזיקים חבל משני צדדיו ומפעילים עליו לחץ מלמעלה ומלמטה, התוצאה היא שהחבל נוטה מיד לצד אחד באופן עגול (ללא זויות) ועושה רוטציה מלמטה לכיוון למעלה בו זמנית. זוהי הראייה היחידה שיש לרפואה כיום לגבי הסקוליוזיס האיידיופטי, ולא ברור איך ומדוע מופעלים לחצים אילו על עמוד השדרה, מעקלים ומסובבים אותו. לאחר שניסיתי מנקודת הראות שלי, שאינה שעונה באופן בלעדי על הרפואה הקונבנציונאלית,

להבין מהן הסיבות לתופעה, אציין כי על כולנו מופעלים:
1. כוח הכובד – הכוח היורד
2. הכוח החוזר Rebounce – הכוח המנוגד לכוח הכבידה בגיל ההתבגרות בה קורת ההתפתחות של הסקוליוזיס, הגוף גדל גדילה מואצת והינו רגיש ושברירי יותר ולכן כוחות מנוגדים אילו עלולים לגרום נזק.
השלד כולו נמצא בגדילה אינטנסיבית ובשינוי, ומערכת השרירים, הרקמות וכו' צריכים להתאים את עצמם במהירות לתמוך בגדילה פתאומית זאת. פער זה, בין המערכת השלדית לשרירית הינו לדעתי, מוקד הבעיה.

הטיפול בסקוליוזיס הנהוג היום

במקרים של סקוליוזיס העומד על 10-20 מעלות לא עושים דבר מלבד מעקב. המעקב מתבצע אחת
לחצי שנה ע"י צילום רנטגן. במקרים של סקוליוזיס מ20 מעלות ומעלה ובעיקר בסביבות ה-30 מעלות ומעלה משתמשים במכשיריםשונים כגון:
The Milwaukee Brace, The Charleston Bending Brace,The Boston Brace המותאמים לסקוליוזיס הספציפי. מטרת המכשיר היא למנוע את המשך גדילת העקמת ובשאיפה להפחית מעט את מספר המעלות, אך לא לתקן אותה. את המכשיר יש ללבוש 23 שעות ביממה לתקופה של כשנתיים ויותר עד שתהליך צמיחת השלד מאט.
ב-80% מהמקרים, המכשיר עוצר את המשך גדילת העקמת בתקופת הרכבתו, ואף מקטין את מספר המעלות. אך ידוע שהעקמת חוזרת למצבה המקורי לאחר הורדת המכשיר, בסוף תהליך הגדילה. (מחקר הנעשה ב-1985 ע"י .SRS – the Scoliosis Research Society)

על המכשירים

http://www.scoliosis.org
:The Milwaukee Brace
מכשיר זה היה המכשיר המודרני הראשון שהותאם לטיפול בסקוליוזיס. פותח ב-1945 ב- Milwaukee's Children's Hospital , ויסקוזין, והגיע לצורתו הנוכחית ב-1975. מכשיר זה מיועד לסקוליוזיס של החוליות הטורקאליות (בגב העליון).מוטות מתכת בצד הקדמי והאחורי של המכשיר מחוברים לחגורת אגן מפלסטיק ולטבעת המקיפה את הצוואר. מבנה זה של המכשיר מדמה טורסו ארוך יותר. למוטות המתכת מחוברות רצועות המחזיקות רפידות לחץ, המותאמות לעיקולים הספציפיים של בעל/ת הסקוליוזיס. בעוד שהמוטות מחזיקים את הגוף זקוף וטבעת הצוואר שומרת את הראש במרכז מעל האגן, הרפידות דוחפות את החוליות המעוקלות. שלושת האלמנטים פועלים יחד כדי לשמור על הגוף ישר ולמנוע התפתחות של העקמת בזמן שהמטופל עדיין גדל.

:The Boston Brace
מכשיר זה הוא הפופולארי ביותר מבין המכשירים הנקראים thoracic-lumbar-sacral( -orthosis) TLSO Braces . המאפיין המרכזי של מכשירים אילו הוא, שהם אינם עוברים אתבית השחי. המכשיר עשויי מחומרי פלסטיק בלבד.
פותח בשנות השבעים המוקדמות,  ב- Children's Hospital Boston מכשיר זה מיועד לסקוליוזיס של החוליות המותניות (גב תחתון ואמצעי). המכשיר בצידו הקדמי, מתחיל מאיזור אגן הירכיים ומסתיים מתחת לבית החזה. ובצידו האחורי מתחיל מאמצע הישבן עד למתחת לשכמות. רפידות מודבקות בחלקו הפנימי של המכשיר, ותפקידן לספק לחץ על עיקולי הגב.

:The Charleston Bending Brace
פותח ב-1979 בארה"ב. את המכשיר מרכיבים רק בלילה, בזמן השינה ל-8 שעות בלבד. המכשיר עובד על עקרון של דחיפה נקודתית קיצונית לעבר הצד הקמור. התוצאה היא, שבזמן הרכבת המכשיר האדם מכופף לצד ההפוך מנטיית הסקוליוזיס הרגילה שלו.
מחקרים מוקדמים ומעקבים ארוכי-טווח אחרי מטופלים המרכיבים מכשיר זה, הינם מעודדים (במיוחד במקרי סקוליוזיס של עיקול יחיד, פירוט בהמשך).
המכשיר הינו חדש יחסית ועפ"י NSF- The National Scoliosis Foundation מוקדם מדיי להחליט האם המכשיר הנ"ל משיג את אותן התוצאות כמו המכשירים המסורתיים.

טיפול נוסף פותח בשנות ה-80' ע"י רופאים שהשתמשו במטענים חשמליים לטיפול בסקוליוזיס. בכל לילה, פעימות חשמליות עוברות דרך שרירי הגב. השרירים כתוצאה מכך מתהדקים, ועם הזמן, מושכים את החוליות המעוקלות חזרה למקומן.
במחקר שנעשה לאחר 5 שנים, התברר כי הסקוליוזיס של 70% מהמטופלים בשיטה זו, התפתח ב-6 מעלות ויותר ולכן שיטה זאת נפסלה כשיטת טיפול.(Nancy Schommer author of 'Stopping Scoliosis).

 

ישנם מקרי סקוליוזיס בהם יש יותר משני עיקולים, שלושה וארבעה. מקרים אילו קשים לטיפול מבחינת הרפואה, עקב העובדה שהמרחקים בין העיקולים מאוד קטנים והתאמת המכשיר לכך בעייתית. כאמור, תפקידו של המכשיר ליצור לחץ ולדחוף את החוליות לכיוון עמוד השדרה. קיים חשש שהדחיפה תופעל לא רק על החוליות הספציפיות אלא גם על החוליות בעקומה הקרובה, שזקוקות ל"דחיפה" לכיוון המנוגד.

הניתוח
מקרים של סקוליוזיס מ-40 מעלות ומעלה נחשבים כמקרים חמורים, ולכן הרפואה הקונבנציונלית מציעה לעשות ניתוח. בניתוח מחדירים מוט ברזל ומקבעים אליו את הצד הקמור של עמוד השדרה. הקיבוע נעשה באמצעות ווים המוחדרים לחוליות בצד אחד ומחוברים למוט בצד שני.

ישנם ארבעה פקטורים אשר בעזרתם מתקבלת ההחלטה לגבי הניתוח:
* כאב
* התפתחות העקמת עפ"י צילומי הרנטגן.
* הופעה חיצונית (את התפתחות העקמת במישור הרוטציה שלה אי אפשר למדוד, אך הדבר מאוד ניכר לעין).
* מצב הריאות – קשיי נשימה.

במקרים של סקוליוזיס בו יש יותר מעיקול אחד, קיים סיכוי שהמטופל יצטרך לעבור שני ניתוחים, דבר המגדיל את הסיכויים לסיבוכים. בד"כ הרופאים ינסו להמנע מניתוח, במיוחד אצל ילדים מתחת לגיל 12, או לפחות עד שצמיחת השלד תאט. ההחלטה לבצע את הניתוח תתקבל רק לאחר שהמכשיר נכשל מלעצור אתהתפתחות העקמת.

הניתוח אורך כמה שעות. בזמן הניתוח מחברים את עמוד השדרה למוניטור, על מנת להפחית את סיכון הפגיעה בו. הדם שהמטופל מאבד בזמן הניתוח עובר דרך פילטר ומוחזר לגוף. לאחר הניתוח אין צורך להשתמש במכשיר או בגיבוס והמטופל מסוגל ללכת על רגליו לאחר כשבוע.
תהליך ההחלמה משתנה מאדם אחד למשנהו. בכל מקרה יצטרך המנותח להתמודד לאחר הניתוח עם חוסר גמישות בחלק שהותך יחדיו, ועם שאר ההשלכות של ניתוח קשה.

פיזוטרפיה
בנוסף למכשיר נערכים טיפולי פיזוטרפיה, בהם מטפל מפעיל מניפולציות על עמוד השדרה, כגון: שימוש בכריות קטנות כשהמטופל שוכב על צידו )כריות אילו נותנות את הכיוונים ההפוכים לעמוד השדרה במקומות המעוקלים שלו, תרגילים המופעלים באופן לא שווה על שני צידי הגוף, כדי להאריך את הצד המקוצר ועוד. עפ"י ראיון הנעשה עם פיזוטרפיסטית המתמחה בטיפול בסקוליוזיס בשיטת SCHROT (עליה אפרט בהמשך), הפיזוטרפיה הרגילה לא למדה לאבחן את הבעיה של הסקוליוזיס.
הפיזוטרפיסטים עושים אבחנה רפואית – מורפולוגית, לפי ההבדלים בין הצדדים. משמע אם יש צד אחד יותר נמוך, עובדים על הרמת אותו הצד. הם אינם מודעים למורכבות של הסקוליוזיס, למישור הרוטציה של החוליות, לתזוזה קדימה ואחורה , ימינה ושמאלה שלהן. פיזוטרפיה רגילה למדה לתאר את מה שהיא רואה בלבד.
שיטת SCHROT פותחה בגרמניה, ע"י רופאה העונה לשם זה, בעלת סקוליוזיס. השיטה לומדת לאבחן כל מקרה ומקרה של סקוליוזיס לגופו, משמע "לקרוא" את העיקולים השונים של החוליות, את הרוטציות שהחוליות מבצעות במישורים השונים וההשלכות של כך על כל המבנה הפנימי.

העקרונות של הטיפול:

  • זיהוי סוג העקמת, כל חוליה בעקומה נמדדת בכל מישוריה.
  • התאמה של תרגילים ספציפיים של התארכות, ד-רוטציה וכו', לכל סגמנט בעמוד השדרה. לדוגמא: אם בית החזה מסובב ימינה, עושים remodeling של בית החזה.תרגילים רבים עוסקים ב- asymetrical breathing , משמע נשימה מודרכת. המטופלים עצמאיים, אך עליהם להפנים בו זמנית עבודה של נשימה, ושל שרירים מסויימים שנאמר להם להפעילם.
  • קיים שימוש בגומיות, סולמות, מקלות, כריות. אך משתדלים לגעת בילד/ה באופן פאסיבי. המטרה של השיטה בגדול היא שגם כאשר המטופל יוריד את המכשיר, מספר המעלות לא יגדל, ובעזרת התרגילים שנעשו גם בזמן לבישת המכשיר, הגוף לא עלול להתפרק עם הורדת המכשיר.

Cheneau – הינו רופא צרפתי אשר פתח מכשיר דינאמי האהוד ביותר על מטפלים בשיטת SCHROT. המכשיר אינו צמוד לגוף, כך שנוצרים מרווחים בין הגוף למכשיר המאפשרים המשך עבודה עם הנשימה המודרכת למקומות הזקוקים לכך. המכשיר לוקח בחשבון את כל המישורים של הסקוליוזיס.
http://www.utc.fr/esb/esb98/abs_htm/456.html

מדידת סקוליוזיס

הסקוליוזיס נמדד במעלות קוב COBB על שמו של רופא שהמציא את הדבר, והן נמדדות רק במישור ההוריזנטאלי, ובכך יש מין הטעות כי עמוד השדרה לא רק מעוקל אלא גם מסובב. לא הומצאה עדיין הדרך למדוד את זוית הרוטציה של החוליות, שהינה מאוד משמעותית, ולכן לעיתים כאשר מתרחש שיפור ניכר לעין במצב הסקוליוזיס, מדידתו בצילום רנטגן אינה מרא השיפור. (במאמר מוסגר אציין, שכמות הקרינה של כל צילום כזה היא עצומה, כ-% 50 יותר מצילום רנטגן של ריאות לדוגמא, כאשר אנשים שהתגלה אצלם סקוליוזיס עוברים סדרות של צילומים במהלך טיפולם בתדירות די גבוהה).

רקע אישי

בגיל 10 אובחן אצלי סקוליוזיס של 10 מעלות והוחלט לא לנקוט בשום פעולה. כעבור שנתיים, עמד הסקוליוזיס על 32!
לאחר אבחון זה, נאלצתי להפסיק להתעמל בהעמלות קרקע- עיסוק בו עסקתי מגיל 7, הושם לי מכשיר ה -BOSTON לתקופה של שנתיים.
מטרתו הראשונית של המכשיר הושגה- לאחר כשנה עם המכשיר עמדתי על 19 מעלות , ובצילום הסופי בגיל 18 עמדתי על 28 מעלות , דבר הנחשב למספק משום שתהליך הגדילה הסתיים סופית בגיל זה, כך שהסיכויים שהסקוליוזיס יתפתח באופן דרמטי הם קטנים, למרות שחוזים גדילה של מעלה אחת ל-5 שנים בעתיד.
אך דבר שהרפואה לא נתנה עליו את הדעת היה היווצרות קיבעון של הגב התחתון, פחדו חולשה שהלכו והצטברו בו, שרירי גב שנחלשו ולא היו מסוגלים להחזיק ולהכיל את היציבה החדשה, מפרקי אגן שאיבדו תנועה, נחלשו וגם התנוונו. אוסף הנתונים הזה גרם להערכתי להתפרצות בגיל 21 של דלקת חמורה ב-Sacro-Iliac Joints . דלקת זו לוותה בכאב רב, באיבוד היכולת ללכת במשך כחודש ובדלקות חוזרות ונשנות במפרקים אילו עד היום.