יוגה עבור סקוליוזיס

באימון היוגה קיים דגש נרחב על היציבה בתוך התנוחות, המודעות של המתאמן מתפתחת וגדלה, וההבחנות שלו לגביי הגוף והתודעה מתחדדות. ע"י כך נוצר מקום גדול לשיפור ולמידה מעמיקים דרך האימון. לאדם עם סקוליוזיס מאוד חשוב גם להאריך וגם לחזק את השרירים שתומכים את  עמוד השדרה, במיוחד להאריך את השרירים בצד הקעור בו הם מכווצים, קצרים יותר ומפותלים, ולמלא ולחזק את השרירים בצד הקמור בו הםחלשים וארוכים יותר.

ביוגה קיימות תנוחות רבות המביאות לחיזוק והארכה של השרירים בגוף. חיזוק והארכה של שרירי הגב עשויים למנוע את המשך גדילת העקמת, למנוע כאבי גב ומתח שרירים רב הנובעים ממצב האי- סימטרייה, ואף לאפשר לחוליות הגב לחזור למקומן באופן חלקי.
כשהגוף מאוזן ומיושר עם כוח הכבידה, תנוחות היוגה יתבצעו כמעט ללא מאמץ. באמצעות היוגה אפשר ליצור גב מאוזן ובעל עוצמה, גם כשהוא מעוקל.

"Weak and disfigured muscels can becured by simple yoga exercises"

.Stress caused by a curved or rounded back can easily be treated with yoga.

By lengthening and strengthening the spinal cord and muscles, further curvatures of rotations will stop

.(The Cleveand Clinic)

איזורי מפתח בגוף

ישנם ארבעה אזורים עיקריים בגוף בהם אתמקד. אזורים אילו מאוד חשובים ליצירת יציבה נכונה, הפחתת הכאב ולהפחתת או הגבלת זוית העיקול של עמוד השדרה.

1. כפות רגליים ורגליים
תנוחות יוגה הנעשות תוך שמירה על עקרון ההשתרשות של כפות הרגליים, מלמדות להעביר את כובד משקל הגוף לאדמה, ויוצרות בסיס רחב ומוצק ממנו עמוד השדרה יכול לצמוח, להתארך ואף להיות חופשי יותר. הפעלה נכונה של הרגליים מסירה את נטל נשיאת משקל הגוף מהגב.

2. עמוד שדרה- גב
מאחר וזה האיזור בו ממוקם הסקוליוזיס, חשוב מאוד להתמקד בהארכת הגב, ביצירת מרווחים בין החוליות, במיוחד בצד המקוצר בו הן דחוסות אחת לעבר השנייה. הארכה זו עשוייה לאזן את נטיית החוליות להתעקל ולתת להן את הכיוון הרצוי. יש לחזק את הגב כדי שיוכל להתמודד ולתמוך ביציבה מלאה וישרה יותר. שרירי גב חלשים משפיעים ישירות על הרקמות, הרצועות וכמובן על מיקום החוליות. הגוף, אם רק יינתן לו ינסה לתקן את עצמו וזאת ע"י טונוס בריא.

3. אגן
האגן הוא הבסיס ממנו מתחיל עמוד השדרה. לכן יש משמעות גדולה ליכולת התנועה שבו, למידת גמישות המפרקים וחוזק השרירים המחוברים אליו. לדוגמא: אגן סגור ומכווץ יתקשה לתת מרווח לחוליות התחתונות ומהן לאמצעיות וכולי.
איבוד יכולת התנועה העדינה במפרקים שבאגן ובמותניים יכולה ליצור עם הזמן דלקות, מפרקים מנוונים וחוסר חיבור בין חלק הגוף העליון לתחתון.
סדרות רבות של התנוחות עובדות על חיזוק השרירים שמחוברים לאגן ועל גמישותם, הארכתם ובנייתם. שרירים כמו: Hamstrings, Hip flexors, Quadriceps הינם שרירי מפתח ליצירת גמישות וחוזק כמו כן, הם תורמים באופן ישיר לשיפור היציבה.

4. שרירי הבטן
חיזוק שרירי הבטן הינה עבודה מאוד חשובה לאנשי הסקוליוזיס. אם שרירי בטן חלשים, שרירי הגב צריכים לעבוד יתר על המידה, משמע : שרירים מתוחים.
במקרים קיצוניים הדבר יגרום ללורדוזיס או לעיקום קיצוני של הגב התחתון במיוחד בצד הקמור.

ג. עבודת הנשימה – : Pranayama

אצל אנשי הסקוליוזיס נוצר מצב בו אחת מן הריאות נדחסת (בצד הקעור). השרירים שבין הצלעות בצד זה איבדו מגמישותם ומחוזקם, כך שיכולת ההכלה של ריאה זו קטנה משל אחותה.
עבודת הנשימה מספקת חמצן לכלוב הצלעות בצד שכרס, כך מגיע יותר דם והזנה ונפתחת האפשרות להאריך את השרירים שבין הצלעות וליצור יותר איזון בין שני הצדדים. ובצד הקמור, נדמיין כדור שבנקודה מסויימת נדחף פנימה, אפשר לנסות "לתקן" זאת ע"י משיכה מבחוץ, הזזה וכולי, אך דרך מעניינת המשתפת את בעל/ת הסקוליוזיס היא "לתקן" זאת מבפנים החוצה, וזאת על-ידי נשימה מודרכת למקום.
לנשימה יש כוח מרפא, מעבר לאספקה של דם וחמצן, היא גם כלי להבאת המודעות אל המקום.